top of page

Stokrotka czyli gęsie łapkiW tajemnych miksturach ukrywa się pod nazwą gęsich łapek. Stokrotka ma silne oddziaływanie dla Nas i miała dla Naszych przodków. Traktowano Ją z czcią i świętością. My Ją kosimy na trawnikach i wyrzucamy na kompost lub palimy z liśćmi i innymi ogrodowymi odpadami.

Gdy widzimy stokrotkę prężną i w pełni kwieciem rozwiniętą to na pewno będzie piękna, ciepła pogoda. Ale gdy kwiat zamknięty i jakby pochylony to więc, że będzie pochmurno a i deszczowo.


Można o Niej opowiadać wiele, ale Ja skupię się na kulinarnych aspektach tej roślinki. Już Aleksander von Humboldt – podróżnik – wychwalał stokrotkę w zupie majowej, jako krzepliwą i zdrowotną.Stokrotkowa Zupa


2 garście kwiatów stokrotki, garść młodych liści pokrzywy, kilka listków krwawnika, pół garści bluszczyku kurdybanka, mały krwiściąg, odrobina przytulii, troszkę rozchodnika, odrobina pieprzycy siewnej, odrobina szczawiu, pół garści trybuli ogrodowej, 2l bulionu warzywno – mięsnego


W bulionie na małym ogniu, w temperaturze bliskiej wrzenia wszystkie roślinki gotujemy, aż zmiękną. To jakieś 15 – 20 minut. Oczywiście doprawiamy solą, papryką czy pieprzem, ale to na samym końcu. I w takiej formie możemy ją zjeść lub zmiksować a do ozdoby uzyć kilka kwiatów stokrotki :)


Stokrotkowe Kapary ( Wolf- Dieter Storl)


3 garści pąków kwiatów stokrotek, 300 ml octu estragonowego, szczypta soli


Pąki kwiatowe krótko gotujemy w occie i jeszcze ciepłym, z dodatkiem soli napełniamy słoiki. Zamykamy i po kilku dniach mamy gotowe kapary :)Budyniowy deser stokrotkowy


2 garście kwiatów stokrotki, pół litra mleka krowiego lub koziego – tłustego, 3 łyżki mąki/ skrobi ziemniaczanej, miód/ cukier, ( kakao )


Z pół litra mleka odlewamy pól szklanki. Resztę mleka zagotowujemy. W szklance rozrabiamy mąkę/skrobię i miód/cukier. Do gotującego się mleka wsypujemy stokrotki na 5 minut. Potem dodajemy zawartość szklanki i czekamy aż zgęstnieje.
Można Ją pić w herbatkach, zrobić z Niej smaczny ( o wykrztuśnym działaniu ) syrop. Śmiało można Ją dodać do konfitur i marmolad. Pączki ze stokrotkowo – wiśniową konfiturą to poezja !

Smakowo stokrotka ma wyraźny smak. W mleku staje się słodsza a w zupie wytrawna. Nadaje nutę świeżości, nutę przyjemnego zastanowienia. Lubię Nią stroić potrawy. Mącić wzrok i smaki. Cudownie harmonizuje z mięsem w połączeniu z pokrzywą i gwiazdnicą.

SMACZNEGO !


Bibliografia:

artykuły Wolf- Dieter Storl

przekaz ustny Honoraty Maciejak, Pani Machajka

Kuźniewski E., Pusiewicz J.: Przewodnik ziołolecznictwa ludowego. Warszawa - Wrocław 1084, PWN

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page