top of page

Leśna apteczka: Jarząb pospolity czyli jarzębina


Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia L.) Znamy go wszyscy pod pospolitą nazwą: jarzębina. Rośnie w lasach, parkach, ogrodach, sadzi się ją przy drogach i ulicach miast. Jest to drzewo lub krzew z rodziny różowatych, osiąga wysokość 15 m. Liście ma złożone z 9-15 listków piłkowanych, spodem szaro owłosionych, kwiaty ma drobne, kremowe, zebrane w baldachogrona. Rozkwitają w maju lub czerwcu. Owoce o różnych odcieniach czerwieni dojrzewają od lipca, a pozostają na drzewie nawet do listopada. Właśnie te owoce się zbiera, gdy są w pełni dojrzale - w październiku, a nawet i po przymrozkach, suszymy w podwyższonej temperaturze 40C - 60C, rozłożone cienką warstwą. Schną powoli, a wysuszone łatwo wilgotnieją dlatego najlepiej je przechowywać w słoikach.

Przetwory z kwiatów i owoców działają łagodnie ściągająco, odtruwająco na wątrobę, przeciwzapalnie w obrębie dróg moczowych i błon śluzowych przewodu pokarmowego. Mają właściwości przeciwmiażdżycowe. Owoce zbierane po pierwszych przymrozkach są bogate w kwasy organiczne, garbniki, sacharozę, glukozę i witaminy A, C, E i K. Podobny skład mają majowe kwiaty jarzębiny. Świeżych owoców jarzębiny nie jadamy ze względu na kwas parasorbinowy. Powoduje on wymioty, biegunki i uszkadza nerki. Najbezpieczniej jarzębinę przetwarzać: kompoty, powidła, susze, nalewki, ciasta…

Jarzębina jest idealnym lekarstwem na awitaminozę ( niedobór ) witaminy A która prowadzi do:

kurzej ślepoty; rozmiękania rogówki (keratomalacja); zespołu suchego oka (xerophtalmia).


W tym przypadku pomoże nam mieszanka owoców jarzębiny, liści pokrzywy. Zalewamy 2 szklankami gorącej wody. Utrzymujemy temperaturę bliska wrzenia na małym ogniu 10minut. Odstawiamy na 15 minut. Odcedzamy i pijemy małymi łyczkami 2-3 razu dziennie przez tydzień.

Podobnie postępujemy z mieszanką: owoce jarzębiny i owoce róży (przy awitaminozie nie wskazana jest podróż).

Biegunka to bardzo nie przyjemna sprawa w lesie. I nie chodzi tutaj tylko o częste postoje, ale również o osłabienie organizmu, odwodnienie i wychłodzenie organizmu. Biegunka potrafi być niebezpieczną przypadłością na szlaku. Idealnym lekarstwem jest węgiel, ale ja osobiście wolę smaczniejsze lekarstwo, mianowicie owoce jarzębiny.


Owoce gotujemy 10 minut. Odstawiamy na 15 minut , odcedzamy i pijemy 3 razy dziennie przez 3 dni. Na drugi dzień powinno być już lepiej. Przy tej kuracji możemy kontynuować podróż. Nie jest wymagany postój (oczywiście zależy to od Waszego komfortu). Na pół szklanki wody dodajemy 1 łyżkę owoców jarzębiny świeżej i przemrożonej lub suszonej.


Owoce jarzębiny działają na wiele przypadłości. Wino działa moczopędnie i lekko zwalniająco (w przypadku zaparć). Owoce jarzębiny – pół na pół – z owocami słodkich jabłek: 1kg owoców jarzębiny, 1kg jabłek, 1kg cukru i 6 litrów przegotowanej zimnej wody. Po miesiącu mamy dobre, zdrowotne wino.

Kwiat jarzębiny działa rozwalniająco, moczopędnie, pobudza co miesięczne krwawienie, na nieżyt dróg trawiennych, na nerwice żołądka. Wystarczy pić 2 razy dziennie napar przez tydzień.


Jak widać warto zawsze mieć coś z jarzębiny w swojej apteczce J lub wiedzieć gdzie rośnie podczas naszych leśnych wędrówek.


Poprzęcki W. Poradnik zielarza. Warszawa 1984

Ożarowski A. Ziołolecznictwo. Warszawa 1988

Comments


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page