top of page

Zdrowe i ziołowe pobudzenie organizmu. Karina Rudzka


Zioła dzięki substancjom czynnym w nich zawartych mają zdolność pobudzania organizmu- w naturalny sposób wpływają na jego wydolność psychiczną i fizyczną, poprawiają koncentrację oraz wytrzymałość. Jednocześnie dostarczają wielu ważnych składników mineralnych, witamin oraz chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.


Zacznijmy od zielonej i czarnej herbaty z liści herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Zawarta w herbacie teina podnosi sprawność fizyczną i psychiczną organizmu niwelując uczucie senności, znużenia i wyczerpania. Teina jest to związek podobny do kofeiny, jej działanie jest nieco łagodniejsze, ale za to dłuższe niż zawartej w kawie kofeiny. Teina nie tylko ułatwia proces uczenia się i poprawia zdolność kojarzenia, ale reguluje też pracę jelit oraz łagodzi różnego rodzaju bóle. Pobudzająco na organizm działa jednak tylko świeży napar i to uzyskany najwyżej po 3 minutach parzenia. Herbata parzona dłużej działa relaksująco.



Współcześnie coraz częściej by się pobudzić sięgamy także po Yerba Mate (liście ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis A.St.-Hil.)). Napar ten posiada silne właściwości pobudzające. Zawiera oprócz kofeiny, także żelazo, magnez i potas. Yerba mate można sączyć cały dzień zalewając te same liście zimną lub ciepłą wodą o temp ok. 60-70 st.C Jest to napój o specyficznym smaku dlatego niektórzy potrzebują czasu, aby do niego przywyknąć. Odradzany jest do stosowania osobom palącym. Oprócz ogólnego orzeźwienia organizmu poprawia także pamięć i koncentrację zwiększając ciśnienie krwi. Dzięki temu mózg jest lepiej dotleniony, a przez to wydajniejszy.



Miłorząb dwuklapowy in. japoński (Ginkgo biloba L.) uszczelnia ściany naczyń krwionośnych przez co lepiej krąży w nich krew, a serce i mózg pracują sprawniej. Niweluje uczucie zimna oraz drętwienia kończyn. Dzięki pobudzeniu mikrokrążenia w gałce ocznej miłorząb poprawia również wzrok. Substancje zawarte w ekstrakcie z liści miłorzębu, zwłaszcza flawonoidy, mają bardzo silne właściwości przeciwutleniające – opóźniają procesy starzenia się organizmu.


Imbir (Zingiber officinale Rosc.) to przyprawa korzenna, która do niedawna kojarzyła nam z dodatkiem do świątecznych pierników. Intensywny aromat imbiru to zasługa zingiberolu - składnika olejku eterycznego. Natomiast substancje żywicowe m.in. gingerol i zinferon, odpowiadają za palący, lekko gorzki smak. Imbir posiada wiele właściwości leczniczych. Polepsza krążenie krwi, wspaniale rozgrzewa cały organizm. Tam, gdzie rośnie, czyli w tropikalnej Azji, używa się go jako afrodyzjak. Zwiększa także koncentrację i wydajność umysłową, gdyż poprawia ukrwienie mózgu. Odrobina sproszkowanego imbiru dodana do kawy, niweluje jej szkodliwe właściwości.



Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis L.) posiada właściwości pobudzające i przeciwbólowe. Odpowiedzialna za to jest substancja czynna – rozmarycyna. Poza tym w roślinie znajdują się cenne flawonoidy, garbniki i diterpeny. Rozmaryn korzystnie wpływa na serce, ponieważ pobudza krążenie krwi oraz podnosi ciśnienie. Wspomaga też pracę mózgu i układu nerwowego. Napar z zioła lub olejek aromatyczny jest dodawany do kąpieli, która działa orzeźwiająco na nasz organizm.


Gałka muszkatołowa z drzewa o nazwie Muszkatołowiec korzenny, muszkat (Myristica fragrans Houtt.) stymuluje układ nerwowy i pobudza krążenie krwi. Właśnie dzięki temu może korzystnie wpływać na libido i uważana jest za afrodyzjak. Gałka muszkatołowa zawiera substancję o nazwie mirystycyna. Jest to halucynogen, który przy nadmiernym spożyciu wywołuje zaburzenia percepcji, podobne jak w przypadku narkotyków.


Nie bez znaczenia dla orzeźwienia ciała i umysłu są kąpiele sosnowe. Pobudzają krążenie krwi, wywierają kojące działanie na organizm, wzmacniają serce i układ nerwowy. Poprzez rozgrzewające i przeciwbólowe właściwości przynoszą ulgę przy bólach mięśni i stawów. Sosnowe wyciągi i odwary zwiększają witalność zimą, kiedy niedobory witamin skutkują spadkiem odporności organizmu, brakiem energii oraz świeżości umysłu, ale należy z nich korzystać systematycznie w ciągu całego roku.


Jak widać w celu pobudzenia ciała i umysłu do wytężonej pracy nie musimy od razu sięgać po kawę oraz popularne sklepowe energetyki. Efekt możemy uzyskać za pomocą zdrowszych i naturalnych zamienników. Część z nich znajdziemy w kuchennej szafeczce z przyprawami, inne zbierzemy na łące lub kupimy w aptece, sklepie zielarskim, etc. Możemy stosować je w postaci smacznych naparów, okładów lub orzeźwiających dodatków do kąpieli. Zapraszam do ziołowych eksperymentów.



Autorka: Karina Rudzka

Link do funpage Zielarski kącik Kari: https://web.facebook.com/ZielarskikacikKari/

Komentarze


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page