top of page

Listopadowa konferencja w Deštné v Orlických horách


data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAPABAP///wAAACH5BAEKAAAALAAAAAABAAEAAAICRAEAOw==

W listopadzie miałam zaszczyt uczestniczyć w konferencji naukowej pt: „Rekonstrukce a prezentace archeologických objektů“ 15. - 17. listopadu 2018 Deštné v Orlických horách. Na konferencji prezentowałam swoje doświadczenia z archeologii doświadczalnej (wyniki eksperymentów archeologicznych w Grodzisku Żmijowiska pod okiem Pawła Lis) z przechowywania żywności, z dzikich roślin jadalnych, ziołolecznictwa. Nie ukrywam, przyjęłam zaproszenie od Bohumira Dragoun z ciekawości. Myślałam, że będę się nudzić i po prostu pochodzę po Orlickich Górach. Byłam w wielkim błędzie. Praktycznie każda prelekcja czy warsztat były ciekawy i inspirujący. Prelegenci zarażali pasją, zadziwiali wiedzą i determinacją. Galeria zdjęć: https://www.facebook.com/pg/wmiejskiejkniei/photos/?tab=album&album_id=1018392318368021

Konferencja odbywała się w czysto PRLowskim kurorcie Jedlova Chata. Bardzo klimatyczne miejsce z dobrą, czeską kuchnią (knedliczki rządzą :) ). Z Polski przyjechały trzy ekipy: Ja ( W Miejskiej Kniei, Szkoła Rzemiosła Survivalowego), Magda, Witek i Olek Madej (Ród Dębowego Liścia, Grodzisko Rzeczyca )https://www.facebook.com/grrzeczyca/ , Tarnowskie Bractwo Rycerskie Gladii Amici https://www.facebook.com/tbrga/ . Madejowie zaprezentowali warsztatowo przeróżne (wiekowe) gry planszowe i terenowe a ekipa z Gladii Amici przedstawili swój projekt z budowy pieca do wytopu szkła wg projektu z XII wieku ( eksperyment archeologiczny na Grodzisku Żmijowiska).

Z konferencji wróciłam pełna inspiracji, bardzo podbudowana ( jeszcze bardziej chcę zrealizować swoje projekty ) i usatysfakcjonowana. Po dniu przebywania wśród Czechów język nie był przeszkodą :) Bardzo dobrze się rozumieliśmy.


Jestem pod wielkim wrażeniem Archeoskansenu w Brezno (fantastyczny program edukacyjny dla dzieci), Osadzie w Krivolik ( genialny projekt pokazujące prażycie ) oraz Petr Zitka ( łupanie krzemienia, prymitywne narzędzia i broń ) i Radomir Tichy ( starożytne podróże, naczynia i narzędzia z brązu, kamień też mu nie obcy). Radomir Tichy przez 250 dni pływał po morzach i oceanach odtwarzając starożytne trasy morskie wokół Grecji, Krety i pomniejszych wysp. Od odkrytej osady do osady. A pływał nie byle czym bo monoxylonem czyli dłubanką. 250 dni ! Udowodnił że wiele osad przy brzegu prowadziło handel morski i podróże wodą prawdopodobnie od epoki kamienia. Tematem przewodnim było życie naszych praprzodków z epoki kamienia i żelaza. Były poruszane zagadnienia walki, życia codziennego, budownictwo, wytwarzanie narzędzi użytku codziennego, podróże.