top of page

Ból gardła i kaszel w domu nam nie straszny



Zioła od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Były to pierwsze lekarstwa, które są z nami do dzisiejszego dnia. Metodą prób i błędów nauczyliśmy się które rośliny nas trują, które leczą a które działają profilaktycznie. Współczesne badania potwierdzają właściwości roślin ale i odkrywają nowe. Domowa apteczka w każdym domu zawiera proste leki galenowe, stosowane w danej rodzinie od pokoleń. Niestety współcześnie wiele rodzin zaniedbało tą wiedzę, ponieważ łatwiej im iść do apteki i kupić gotowy lek czy suplement diety. Poza tym stosowanie roślin i prostych leków ziołowych wymaga wiedzy i cierpliwości: jakie mają działanie, jak je stosować a przede wszystkim jak prawidłowo wykonać ów prosty lek. Polska medycyna tradycyjna to nic innego jak medycyna ludowa zweryfikowana przez współczesne badania. Polecam serię książek pt.: Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów, czasopisma fitoterapeutyczne, konferencje tematyczne oraz prace dr. Henryka Różańskiego.

Ból gardła czyli tępy, drażniący ból pojawiający się z zaskoczenia. Powodów bólu gardła może być wiele: katar sienny, wydzielina z nosa przy infekcji zatok, wdychanie dymu/ smogu, śpiew, krzyk, różnorakie infekcje wirusowe i bakteryjne. Bardzo często ból gardła towarzyszy przeziębieniom i grypie. Przyjmuje się, że ból na tle wirusowym trwa zwykle od trzech do czterech dni i mija nawet bez leków. Nie ma sensu stosowanie leków antybiotycznych. Remedia ziołowe łagodzą dolegliwość i wspomagają organizm w walce z infekcją[1]. Wystarczy gardło płukać naparami z ziół które poleca moja mama Irenka a wcześniej ciocia Honorka.

LUDOWA ŚCIĄGAWKA MAMY IRENKI na herbatki do picia i płukania gardła.

Zioła działające wykrztuśnie: korzeń biedrzeńca, mydlnicy, omanu, pierwiosnka, owoc anyżu

Zioła działające przeciwkaszlowo: korzeń prawoślazu, kwiat maku polnego, czarnej malwy, liść babki lancetowatej (każdej), liść podbiału i prawoślazu.

Zioła na ból gardła: babka lancetowata i zwyczajna, czosnek, dziewanna drobnokwiatowa, jeżówka, melisa lekarska, prawoślaz lekarski.

Prof. Dr Edward Wawrzyniak w książce: Leczenie ziołami. Kompendium fitoterapii zwrócił uwagę na ważną rzecz: Choroby spowodowane wirusami nie leczy się antybiotykami. Dopiero w fazie następnej, gdy nastąpi uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych, a przez to ułatwienie bakteriom wtargnięcie do osłabionego organizmu, powstaje wtórna infekcja bakteryjna i wówczas antybiotyki są konieczne. A jak wiemy, w przyrodzie występują naturalne antybiotyki np.: czosnek, chrzan czy jeżówka.

Od wielu lat prowadzę warsztaty i kursy krzewiące tradycyjne, polskie remedia. Tutaj przedstawiam przepisy stosowane od pokoleń w nie jednym domu. W przypadku chorób gardła, kaszlu najlepiej stosować lekarstwa w harmonii fitoterapii i apiterapii.

Miód z chrzanem to znane remedium w każdej rodzinie. Skutecznie usuwa uporczywy kaszel bez względu na przyczynę i leczy gruźlicę. Przepis jest banalnie prosty. Oczyszczony korzeń chrzanu trzemy razem ze skórką. Na szklankę miodu (patoka)[2] dajemy 1 czubatą łyżeczkę tartego chrzanu. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na kilka dni. Minimum 3 dni. W razie choroby przyjmujemy 2 – 3 razy dziennie. W tym przypadku unikajmy kupnego chrzanu który jest konserwowany kwaskiem cytrynowym/ sokiem z cytryny/ śmietaną. To musi być czysty chrzan.

Miód ze względu na swoją biologiczną aktywność jest cudownym remedium na stany zapalne migdałków i strun głosowych. Wystarczy rozpuścić jedną łyżkę miodu w 250ml ciepłej wody i płukać uzyskanym roztworem kilka razy dziennie chore migdałki czy struny głosowe. Polecam migdałki pędzlować uzyskanym roztworem. Jak to zrobić? Pędzelkiem z miękkiego włosia (lub silikonu) maczamy w roztworze i „malujemy” nim chore migdałki. Zalecam robić to 3-4 razy dziennie przez trzy tygodnie. Na początku może być odruch wymiotny, ale szybko mija. W leczeniu chorób układu oddechowego najlepiej stosować miód lipowy, który działa antyseptycznie i uspokajająco.

Inną, bardzo szybko działającą miksturą na uporczywy kaszel jest roztwór uzyskany z soku jednej cytryny, 2 łyżeczek oleju lnianego i miodu. Proporcje podawane są różne, ja do szklanki wyciskam sok, dodaję 2 łyżeczki oleju lnianego i dopełniam do pełnej szklanki miodem (patoki). Mieszam i odstawiam na 12h. Miksturę pijemy przez cały dzień po łyżeczce. Jak syrop: gdy męczy nas kaszel,  mamy atak kaszlu lub boli nas gardło.

Inną bardzo smaczną miksturą na bolące gardło jest picie kwiatów malwy ugotowanych w mleku lub winie z miodem. Na szklankę mleka/wina dajemy 10 kwiatów malwy. Doprowadzamy do zagotowania. Odstawiamy na 20 minut. Dodajemy 1 łyżkę stołową miodu. Zalecam tutaj miód akacjowy, lipowy lub macierzankowy. Oprócz łagodzenia bólu gardła, mikstura niweluje uporczywy kaszel.

Ciekawym remedium, do jakiego dotarłam w starych księgach jest recepta Hipokratesa, który twierdził że „miodowy napój gubi flegmę i uspokaja kaszel”. Przeziębienie i towarzyszące mu dolegliwości leczył herbatką z kwiatów lipy do której dodawał żółtko jajka utarte z miodem.


Nalewka z kwiatów rumianku to niezawodne remedium na chore gardło, zwłaszcza ropne. 2 łyżki nalewki dajemy na 250ml wody i płuczemy chore gardło. Do litrowego słoika dajemy 4 łyżki czubate suszonych lub świeżych kwiatów rumianku (może to być rumianek bezpromieniowy, maruna, rzymski) i zalewamy 2 szklankami spirytusu. Odstawiamy na 2 tygodnie, w ciemne miejsce. Pamiętajmy co jakiś czas potrząsać słoikiem. Następnie odcedzamy kwiaty. Nalewkę przechowujemy w butelce z ciemnego szkła.

Syrop z cebuli na miodzie większość z nas pamięta z dzieciństwa. Jest smaczny, bardzo szybko działa i łatwo go zrobić. 1 szklankę startej cebuli zalewamy 1 szklanka miodu. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 4 godziny. Odcedzamy i gotowe. Dzieciom podajemy jedną łyżeczkę od herbaty a dorosłym jedną łyżkę syropu rozpuszczonego w ½ szklanki ciepłego mleka/ wody, trzy razy dziennie ale po jedzeniu.

Domowe cukierki na kaszel o miodowo-cytrynowym smaku są najlepsze na świecie, jeżeli chodzi o łagodzenie i wspieranie leczenia chorego gardła. Przygotujemy je z następujących składników: ½ szklanki białego cukru, ½ szklanki wody, sok z jednej cytryny, 1 łyżka sproszkowanego imbiru, ½ szklanki miodu. Najpierw do rondelka wlewamy miód, wodę i powoli podgrzewamy ciągle mieszając. Jak miód zacznie się pienić zmniejszamy ogień, dodajemy imbir i gotujemy jeszcze 15 minut. Dodajemy sok z cytryny, gotujemy kolejne 15 minut. Następnie na papierze do pieczenia robimy kleksy wielkości cukierków lub używamy foremek. Mikstura szybciej stężeje jak kleksy zrobimy na schłodzonej blasze. Aby się nie sklejały obsypujemy je cukrem i przechowujemy w chłodnym miejscu.

Takie cukierki możemy wykonać z pigwą zamiast cytryną, a zamiast wody możemy dodać napar z tymianku, podbiału, malwy…



Z kaszlem poradzimy sobie podając preparaty zawierające surowce śluzowe takie jak liść i korzeń prawoślazu, czy liść babki lancetowatej, które są szczególnie polecane ze względu na ich łagodny i przyjemny smak. Łagodzą one podrażnione błony śluzowe, działając przeciwbólowo i hamując suchy kaszel. Śluzy roślinne rozrzedzają także zalegającą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ja odkrztusić.

W przypadku kaszlu mokrego należy podać preparaty wykrztuśne, które pomagają usunąć zalegającą gęstą wydzielinę. Należy pamiętać o tym, że preparaty wykrztuśne podajemy w ciągu dnia do godzin popołudniowych 16-17, tak aby nie pobudzać odruchów kaszlowych w nocy. Wśród surowców roślinnych o działaniu wykrztuśnym znajdziemy liść bluszczu, korzeń pierwiosnka, owoc anyżu, czy ziele tymianku. Najlepiej je serwować w postaci syropów lub naparów. Wyciągi wodne sporządzone z surowców wykrztuśnych, np. z owoców anyżu, z ziela tymianku, z igliwia świerkowego czy sosnowego, z ziela lub kwiatu pierwiosnka warto osłodzić, najlepiej miodem lub sokiem owocowym. Posłodzenie miodem lub sokiem doda nie tylko smaku i zapachu, ale również wzmocni działanie wykrztuśne i wzmacniające leku.

Jak widzicie ziołolecznictwo domowe jest zbiorem przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie sposobów i środków leczniczych. Jest wynikiem wielowiekowych doświadczeń, przechowywanych w ludowej tradycji. Wykorzystuje się w niej środki, które nie wykazują ubocznych działań dla organizmu tj.: woda, powietrze, ruch, słońce, zioła, dieta. Leczenie się sposobami domowymi, zwanymi medycyną niekonwencjonalną lub zielarstwem tradycyjnym, nie jest kosztowne. Wystarczą skromne środki materialne i proste warunki domowe.


[1] Ziołowa apteka domowa. Praca zbiorowa. Wydawnictwo Publicat, Poznań 1991, s. 109

[2] Patoka to płynny miód, nieskrystalizowany

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page