top of page

Leśna apteczka: mniszek lekarski/ pospolity



Mniszek lekarski zwany także pospolitym (Taraxacum officinale) jest rośliną wieloletnią. To roślina pospolita na terenie całego kraju. Rośnie na trawnikach, przydrożach, grządkach, ogrodach, łąkach... Jest bardzo mnożna: odrasta z korzenia i z nasion rozsiewanych przez wiatr. Ma dużą rozetę liści przykorzeniowych, lancetowatych, które są zatokowo wcięte i tworzą coś na kształt grotów. Łodyga jest naga, pusta. Kwiat żółty, po którym zjawia się puchata kulka, bardzo lotnych, opatrzonych maleńkimi parasolikami nasionek. Błędnie nazywa sie go mleczem, a to przez to, że obojętnie którą część zerwiemy, sączy się z niej białe mleczko. Mleczkiem tym możemy wypalić kurzajki, brodawki, wyleczyć afty i inne zmiany skórne.

Inne nazwy: mlecz, dmuchawiec, wilczy ząb, brodawnik, pąpawa, wole oczy.

Kwiat:

Pobudza czynności żołądka, wzmacnia ogólnie, działa żółciopędnie, moczopędnie.

Zawiera bardzo dużo witaminy A, B1, B2, C i D oraz luteinę, dlatego napar z kwiatów mniszka stosuje się przy niedomaganiu jajników, zapaleniu przydatków, krwawieniach macicznych, zaburzeniach miesiączkowania.

KAPARY Z PĄKÓW MNISZKA

Nie rozwinięte kwiaty mniszka gotujemy w zalewie 10 minut. Wszystko przelewamy do słoików. Zamykamy szczelnie i czekamy 3 miesiące. Zalewa: 1/3 wody, 2/3 octu, sól.

SYROP Z KWIATÓW MNISZKA

na ropne zapalenie gardła, choroby górnych dróg oddechowych

Kwiaty mniszka zasypujemy cukrem. Odstawiamy w ciepłe, ciemne miejsce aż kwiaty puszczą sok. Zlewamy powstały syrop do słoika i przechowujemy w lodówce. Kwiaty z syropu miksujemy z dowolnym owocem. Powstaje idealny mus do naleśników.

WINKO Z KWIATÓW MNISZKA

na zaburzenia trawienia, zaburzeniach miesiączkowania, zapalenie przydatków, niedomaganie jajników

1/2 kg kwiatów mniszka, 2 kg cukru, 4 litry wody, jedna porcja drożdży winnych.

Wszystko łączymy ze sobą. Odstawiamy do fermentacji w ciemne, ciepłe miejsce. Gdy kwiat opadnie na dno, wino zlewa się do butelek. Przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.

SUSZONE PŁATKI KWIATÓW mniszka używa się jako przyprawy zbliżonej do szafranu.

Ziele i Liście:

Ziele mniszka działa żółciopędnie, oczyszczająco, przeciwcukrzycowo, poprawia przemianę materii, i wzmacnia naczynia krwionośne.

NAPAR stosuje się na choroby dróg moczowych, żółciowych, przy niedomaganiu wątroby, przy niestrawności, miażdżycy.

SAŁATKA Z LIŚĆMI MNISZKA (o każdej porze roku dostępny) 3 garście listków mniszka, szklanka jogurtu/ twarogu, sól, pieprz, szczypta cukru, 2 łyżki usiekanego szczypiorku. Młode liście zalać osolona wodą zostawić na 40-50 minut, osuszyć, porwać na kawałki, zalać jogurtem/ dodać twarogu, doprawić solą pieprzem i szczyptą cukru, wymieszać, posypać szczypiorkiem.

Korzeń:

Korzeń mniszka jest najpopularniejszym surowcem. Działa żółciopędnie, moczopędnie, oczyszcza, poprawia przemianę materii, wspiera leczenie przerostu gruczołu krokowego. ODWAR z korzenia mniszka działa przy chorobach dróg moczowych, wątroby, przy żółtaczce, zaparciach nawykowych, miażdżycy, trądziku (wewnętrznie i zewnętrznie), uporczywych wysypkach (wewnętrznie i zewnętrznie).

KAWA Z KORZENIA MNISZKA

Korzeń oczyszczamy, suszymy, rozdrabniamy na równe kawałki, prażymy na suchej patelni. Mielimy. Zaparzamy jak kawę. Dobrze komponuje się z mlekiem. Można ją mieszać z innymi roślinami np prażonym korzeniem cykorii podróżnik czy prażonym zbożem.


Smacznego i zdrówka !

Literatura:

W. Poprzęcki Ziołolecznictwo I. Gumowska Ziółka i My


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page