top of page

Leśna apteczka. Brzoza


Brzoza zawsze mnie fascynowała. Czytając nie jedną książkę zielarską, brzozę opisywano ciepło, używając pięknych epitetów. W medycynie ludowej jest wręcz drzewem świętym. Nasi przodkowie, Słowianie, modlili się do Bogów Gajach Brzozowych.


W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście, zbierane ręcznie w lecie. Należy je szybko wysuszyć na powietrzu, w cieniu. Innym surowcem wykorzystywanym w fitoterapii jest kora Betulae cortex, pączki Betulae gemmae, węgiel drzewny Betulae carbo, dziegieć Betulae pix, oskoła (sok wydzielający się wiosną z naciętego pnia) oraz huba biała (białe guzowate narośla tworzone przez grzyb Piptoporus betulinus) i huba czarna (grzyb Inonotus obliquus).

Liść brzozy zwiększa wydzielanie moczu. Napary ze świeżych liści brzozy poleca się w stanach zapalnych układu moczowego, powodowanych przez infekcje bakteryjne, w kamicy moczowej, w celu zapobiegania tworzeniu się kamieni, a także do wspomagającego leczenia choroby reumatycznej i dny moczanowej. Stosowanie liści brzozy w lecznictwie oparte jest na wieloletniej tradycji używania i obserwacji skuteczności i braku działań szkodliwych. Właściwości lecznicze ma także sok wyciśnięty z liści czy dojrzewających pączków brzozy. Pozyskanie soku z liści brzozy nie jest łatwą sztuką, w związku tym najczęściej używa się ich jako okładów przy leczeniu reumatyzmu. Z kolei wyciąg uzyskiwany z dojrzewających pączków brzozy działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Liść brzozy świeży lub fermentowany: działa moczopędnie, przeciwreumatycznie, napotnie, oczyszczająco.

Pijemy go 2-3 razy dziennie, na czczo. 2 łyżeczki liści zalewamy szklanką gorącej wody. Parzymy 10 minut.

Dawkowanie: na przemianę materii pijemy po szklance naparu przed każdym posiłkiem.


Zewnętrznie liście stosujemy przy problemach skórnych, chorobach reumatycznych: kąpiemy się w naparze dwa razy dziennie lub przemywamy chore miejsca. Papkę z liści przykładamy na wrzody. Aby wzmocnić włosy, płuczemy je naparem, po każdym myciu. Moczenie nóg w gorącym naparze niweluje nieprzyjemny zapach nóg płukanie jamy ustnej naparem niweluje nieprzyjemny zapach z ust. Wiosenne pąki brzozowe pite na czczo niwelują także nieprzyjemny zapach z ust, łagodzi nadkwasotę żołądka, wspomaga leczenie chorób płuc. 1 łyżeczkę pąków zalewamy szklanką gorącej wody. Parzymy 10 minut. Pijemy 3-4 razy dziennie po szklance.

Na pniach brzóz występuje kilka grzybów pasożytniczych. Najbardziej znany jest włóknouszek ukośny który, tworzy ciemne guzowate narośla, które po odcięciu i wysuszeniu zwie się popularnie hubą brzozową czarną stosowaną głównie przeciw nowotworowo. Wodny wyciąg z huby hamuje komórki nowotworowe.

Kora brzozowa wykorzystywana jest od wieków. Już w czasach prehistorycznych. Świadczy o tym znalezienie w roku 1991, przy człowieku tkwiącym od 5 300 lat w lodzie, w Alpach Tyrolskich, dwóch toreb pełnych kory brzozowej i dwa kawałki białej huby brzozowej. Kora brzozowa ma działanie przeciw nowotworowe i przeciw wirusowe, szczególnie przeciw wirusom HIV. Ekstrakty z kory brzozy są już stosowane do ochrony komórek wątroby oraz w zapobieganiu i leczeniu ostrego zatrucia alkoholowego.

Korę z dwu – trzy letnich gałązek – w postaci odwaru (gotujemy gałązki lub ściągniętą korę 20 minut, odstawiamy na 30 minut) pijemy w przypadku bólu głowy, niedomaganiu zatok, w przypadku gorączki. 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie.


Biała huba brzozowa ma właściwościach przeciwbakteryjne. Można przypuszczać, że torby lodowego człowieka były zestawem medycznym tamtych czasów.


Oskoła natomiast to idealny napój na wzmocnienie naszego organizmu. Oczywiście też ma właściwości przeciw nowotworowe. Sok z brzozy łagodzi bóle reumatyczne, a w szczególności ból związany z uszkodzeniem nerwu kulszowego. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się maść uzyskana z soku z brzozy, którą należy wcierać w bolące miejsca.


UWAGA ! OSOBY Z NIEWYDOLNOŚCIĄ NEREK POWINNY UWAŻAĆ NA ZBYT GWAŁTOWNE OCZYSZCZENI NEREK Z PIASKU I KAMIENI.


O dziegciu napisano wiele. Dziegieć stosowany leczniczo wykazuje działanie:

  • antyseptyczne

  • przeciw pasożytnicze

  • przeciwbakteryjne

  • poprawia pracę serca

  • wspomaga pracę przewodu pokarmowego

  • oczyszcza ze szkodliwych produktów przemiany materii

  • może wpływać na neutralizację negatywnych skutków chemioterapii

  • oczyszcza organizm z pasożytów

Dziegieć stosuje się na odparzenia, odmrożenia i odleżyny, swędzenie skóry, wysypki skórne, kamica moczowa, zaburzenia metaboliczne, niestrawność.

Ma fascynacja tym drzewem nie minie. Jest lekarstwem prawie na wszystko. Smakuje. I pięknie wygląda. Oczywiście skupiłam się na leczniczych walorach brzozy. A ma walory kulinarne, ogniowe, meblowe i psychologiczne. I jak jej nie uwielbiać ?


LINKI do filmów:

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page