top of page

Syropy domowe na przeziębienia. Pytanie na śniadanie w TVP2

Syropy są to stężone roztwory cukru w wodzie lub sokach owocowych lub wyciągach roślinnych. Do wyrobu syropów najlepszy jest cukier nie rafinowany. Można użyć miodu, ale tylko w przypadku syropów spożywanych na bieżąco. Nie do przechowywania.

Cukry sprzyjają trwałości czynnych związków zawartych w ziołach ale i maskują nie przyjemny smak niektórych ziół :)

Syropy stosuje się wspomagająco w przypadku infekcji dróg oddechowych. Działają one łagodząco i wykrztuśnie.


SYROP Z MŁODYCH PĘDÓW SOSNY

Składniki

1-litrowy słoik pędów sosny, 1 kg cukru


W pojemniku o pojemności 1½ l warstwowo ułóż pędy sosnowe i cukier. Pojemnik, najlepiej szklany ustaw w ciepłym miejscu, na przykład na parapecie (ale nie bezpośrednio na słońcu!). Po kilku godzinach pędy powinny puścić sok. Co jakiś czas potrząsaj pojemnikiem. Po kilku dniach (wszystko zależy od temperatury i surowca) na dnie słoika zgromadzi się sok.

Zlej gęsty sok. Jeżeli chcesz otrzymać gęsty syrop bogaty w minerały, to całość odparuj na małym ogniu do uzyskania pożądanej konsystencji. Jeżeli chcesz uzyskać syrop na kaszel to do zlanego soku dodaj 1 łyżeczkę wódki lub spirytusu. Butelkuj i przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.


Syrop ma działanie wykrztuśne ponieważ pobudzają czynności wydzielnicze błon śluzowych górnych dróg oddechowych, a także wzmagają ruch nabłonka rzęskowego. Działają również łagodnie odkażająco, gdyż hamują rozwój oraz niszczą drobnoustroje zalegające w gardle i jamie ustnej.


SYROP Z RÓŻY

Składniki

1 szklanka owoców róży, 1 szklanka cukru, 2 szklanki wody, sok z jednej cytryny.


Owoce róży pognieć, zalej 2 szklankami wody, zagotuje i odstaw na 12 godzin. Następnie przecedź i dodaj szklankę cukru. Wszystko delikatnie gotuj aż wszystko zgęstnieje.

Stosuj trzy razy dziennie po łyżeczce (dzieci) lub łyżce (dorośli).

Zalecam w zakażeniach bakteryjnych z wysoką gorączką.


SYROP CZOSNKOWY

Składniki

1 główka obranego czosnku, 1 szklanka cukru


Ząbki czosnku gnieciemy, wkładamy do słoika i zasypujemy je cukrem. Odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na 24h. Po tym czasie uzyskany syrop zlewamy do buteleczki.

Dawkujemy: łyżeczka co godzina.


Działa skutecznie na drogi oddechowe, gdyż zmniejsza skurcze i stan zapalny, niszczy bakterie, pobudza wydzielanie śluzu, ułatwia odkrztuszanie, a także łagodzi uczucie duszności


SYROP Z PIGWY

2 owoce pigwy, 2 szklanki cukru


Owoce pigwy kroimy na drobno i zasypujemy warstwowo cukrem, tak aby ostatnią warstwą był cukier. Odstawiamy na tydzień w ciemne i ciepłe miejsce. Następnie zlewamy uzyskany syrop.

Owoce pigwy zawierają wiele związków mineralnych, takich jak: wapń, potas, żelazo, miedź, magnez i fosfor, które są niezbędne do wzmocnienia naturalnej obrony organizmu. Dlatego polecam spożywanie owoców pigwy w postaci dżemów, soków. Syrop polecam przy suchym kaszlu, przeziębieniu, grypie. 1 łyżeczka syropu co 1 godzinę.


SYROP Z OWOCÓW CZARNEGO BZU

Świeże dojrzałe owoce po oczyszczeniu i umyciu ogrzewać w garnku, mieszając, aż puszczą sok, można też gotować w małej ilości wody przez 3-5 minut. Następnie rozetrzeć je na miazgę i wycisnąć sok, przez gazę lub płótno. Uzyskany płyn przestudzić, ponownie odcedzić, doprawić miodem: na 10 części soku 1 część miodu lub cukrem w proporcji 1:1. Zagotować raz jeszcze, przelać do butelek.

Pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance soku rozcieńczonego wodą (50 g soku na szklankę wody). Stosować go należy w przeziębieniach, grypie oraz zaburzeniach trawiennych, jako środek pomocniczy w zapaleniu korzonków nerwowych i nerwobólach. Działa też korzystnie na drogi moczowe. Dzieciom serwujemy 1 łyżkę na szklankę herbaty np. przy moczeniu nocnym.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page