top of page

Słowiańska łaźnia. Karina Rudzka


Łaźnie, sauny czy też banie dla ludów pierwotnych były bardzo szczególnymi miejscami, w których dokonywano nie tylko zabiegów higienicznych i kosmetycznych, ale także leczniczych. Powszechnie do parówek stosowano starannie dobrane zioła o różnorakich właściwościach leczniczych. Gorąca para otwiera pory, pomaga usunąć razem z potem toksyny z organizmu, ziołowe inhalacje wpływają korzystnie na układ oddechowy. Regularne wizyty w łaźni pomagały w dawnych czasach zwalczać choroby skóry, były też skutecznym sposobem na dezynfekcję. Współcześnie dużo łatwiej dbać o wysoki poziom codziennej higieny, jednak nie zapominamy o saunie. Jest to dla nas miejsce, które chętnie odwiedzamy by się zrelaksować i oczyścić organizm. W czasie tych kilku chwil w saunie czy w wannie możemy zastosować szereg ziół, które posiadają właściwości lecznicze i kosmetyczne. Do zastosowania w saunie i w kąpieli nadają się min.: krwawnik, rumianek, eukaliptus, szałwia, rozmaryn, jałowiec, lipa, chmiel, łopian, rozmaryn, mięta. Napary z tych roślin nadają parze właściwości dezynfekujące, a dodane do kąpieli pielęgnują naszą skórę, pomagają w walce z chorobami skórnymi np. egzemą, podrażnieniami, wągrami. Zawarte w naparach nich olejki eteryczne unoszą się w powietrzu za pośrednictwem pary wodnej, działają dobroczynnie na układ oddechowy, niszczą szkodliwe bakterie oraz ułatwiają oddychanie.

Jeśli chcemy w trakcie pobytu w saunie czy podczas kąpieli odświeżyć umysł i ciało, wybierzmy miętę. Zioło to ma korzystny wpływ na drogi oddechowe i usuwa podrażnienia skóry, zawarty w niej mentol oddziałuje na receptory czuciowe i daje uczucie chłodu. Wywar z szałwii i rozmarynu pozwoli nam zwalczyć zmęczenie, poprawi krążenie krwi, wygładzi skórę. Aromat tych ziół będzie miał wzmacniający wpływ na nasz organizm, pozwoli pozbyć się senności i zmęczenia. Rumianek natomiast w aromaterapii stosowany jest jako środek pomagający wzmocnić odporność organizmu i uspokajający. By wzmocnić efekt do rumianku dodać można szyszki chmielu, które również mają działanie uspokajające i lekko nasenne. Jeśli mamy problemy ze snem pomóc nam może także wywar z pędów lipy.

W saunie lub kąpieli świetnie sprawdzi się także krwawnik. Łagodzi stany zapalne skóry i błon śluzowych, działa bakteriostatycznie, przyspiesza gojenie ran. Pomaga przy leczeniu pękającej skóry na dłoniach, łokciach i stopach. Aby ujędrnić zwiotczałą skórę można zastosować ziele skrzypu – zarówno samo jak i w połączeniu z innymi ziołami. Kąpiel  w odwarze  ze skrzypu ma działanie detoksykujące – usuwa toksyny z tkanki podskórnej, co jest ważne zwłaszcza w przypadku cellulitu.  Podczas takiej kąpieli doświadczamy silnego działania ściągającego na skórę, czujemy jak ulega ona wzmocnieniu. Przy problemach z nadmiernym poceniem się pomocne są kąpiele w korze dębu, szałwii, melisie, brzozie, mięcie, które działają regulująco na gruczoły potowe.

Do parówek w saunie i kąpieli polecane jest także stosowanie naturalnych olejków eterycznych z sosny, świerka czy jodły, itp., które wspomagają walkę z następującymi dolegliwościami:

- sosna – nieżyt oskrzeli, katar, zapalenie zatok i dróg oddechowych, nerwowość, reumatyzm, problemy ze snem

- świerk – grypa, zapalenia gardła i górnych dróg oddechowych, astma, ogólny stan ociężałości

- jodła – bóle reumatyczne, choroby gardła i oskrzeli, ogólne działanie wzmacniające i uodparniające

- jałowiec – stres i lęki, problemy z zasypianiem, słaby apetyt

Inne olejki, które warto zastosować do sauny i kąpieli to min.: olejek eukaliptusowy, olejek cedrowy, olejek sosnowy, olejek cyprysowy oraz wszystkie olejki cytrusowe (pomarańczowy, cytrynowy, grejpfrutowy, bergamotka).

Jak rozcieńczyć eteryczne olejki do sauny? W przypadku sauny fińskiej (mokrej) zaleca się używać 20-30 kropli wybranego olejku lub mieszaniny olejków na wiaderko wody.

 A oto kilka mieszanek ziołowych do kąpieli, które możemy sami przygotować:

- relaksująca – koniczyna biała, rumianek, krwawnik, bylica, melisa, rozmaryn, tymianek, chmiel, kwiat i ziele lipy

- upiększająca – róża, nagietek, rumianek, róża, szałwia, pokrzywa, skrzyp pobudzająca – szałwia, rozmaryn, mięta, zielona herbata

- odświeżająca – mięta, rozmaryn, szałwia, starta skórka cytrusów

Przygotowując ziołową kąpiel wykorzystuje się 3-5 łyżek mieszanki. Zioła wsypujemy do 2-3 litrów wrzątku i gotujemy około 5 minut. Następnie odwar należy wlać bezpośrednio do wypełnionej wanny wodą o temperaturze 37-38˚C. Innym sposobem jest wykorzystanie bawełnianego woreczka wypełnionego mieszanką ziołową, zawieszonego nad strumieniem wody. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 20 minut.

Miłej kąpieli, Kochani :) 






Autorka: Karina Rudzka

Link do funpage Zielarski kącik Kari: https://web.facebook.com/ZielarskikacikKari/

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page