top of page

Zioła na drogi moczowe. Pytanie na śniadanie w TVP2


Choroby dróg moczowych a szczególnie pęcherza moczowego jest najpopularniejszą przypadłością wiosny i jesieni. Dlaczego ?

Ponieważ w okresach przejściowych (mowa o pogodzie) nasz organizm narażony jest na duże zmiany temperatur, ale i warunki atmosferyczne.

Główną przyczyną chorób dróg moczowych jest złe ubranie i nie odpowiednia higiena dróg intymnych. Porozmawiajmy o profilaktyce.

1. Chrońcie ciało przed przechłodzeniem. Swetry, kurtki, płaszcze powinny być dłuższe. Chronić nerki, podbrzusze. Ale uwaga ! Chronić należy również stopy i kolana. Zmarznięte stopy i kostki równoznaczne jest z zapaleniem pęcherza moczowego a zmarznięte i przewiane kolana to chore nerki. Latem także trzeba uważać, by nas nie przewiało np. w mokrym kostiumie kąpielowym. W okresach przejściowych najlepiej ubierać się na cebulkę. Przyczyną wyziębienia czy przewiania bardzo często jest zapocenie. Rano jest zimno i ubieramy się cieplej ale po południu temperatura potrafi podskoczyć i wtedy w grubszym ubraniu pocimy się.


2. O układ moczowy najlepiej jest dbać pijąc płyny. Dobra jest woda mineralna ale cudownie pozytywnie wpływa na układ picie soków warzywnych lub owocowych. Zwłaszcza bogatych w witaminę C. Dlatego warto sięgnąć po żurawinę, pigwę, truskawki, wodę po ugotowanych ziemniakach, marchewkę, buraki a jak ktoś lubi cytrusy to i one.


3. Hartowanie organizmu. Można morsować, polewać codziennie rano lodowatą wodą przez 3 minuty łydki lub brać 3 minutowy naprzemienny prysznic. Raz ciepła raz gorąca woda.


4. Dbać o higienę intymną oraz zaopatrzyć się w odpowiednią bieliznę. Najlepiej oddychającą, z naturalnych materiałów. I oczywiście dostosowaną do pory roku. Na zimę najlepiej zaopatrzyć się w cieplejszą.


Kiedy jednak już zachorujemy to... najlepiej udać się do lekarza. Ponieważ objawy chorób dróg moczowych mogą być mylące. Mogą być objawem wielu chorób. Jeżeli lekarz nas zdiagnozuje, możemy leczyć się farmakologicznie lub fitoterapetycznie.

Dzisiaj, niestety sytuacja w Polsce i na Świecie jest napięta. Dlatego warto zastosować domowe sposoby.

1. Ciepło. Ogrzewajmy np. termoforem podbrzusze. Można okładać podbrzusze okładami z rumianku lub ugotowanymi ziemniakami.

2. Ciepłe (nie gorące) kąpiele w naparze ze skrzypu polnego lub słomy owsianej.

2 garście słomy lub skrzypu zalewamy 4 litrami wody i gotujemy przez 30 minut. Wlewamy do wanny uzyskany wywar. Uzupełniamy ciepłą wodą. Kąpiemy się maksymalnie 40 minut.

3. Kąpiel stóp. Przy ostrym lub chronicznym zapaleniu dróg moczowych ulgę przynosi kąpiel stóp. Wkładamy stopy do ciepłej wody a potem stopniowo podnosimy temperaturę wody dolewając coraz to cieplejszą wodę. można dodać do wody cytrynę i sól.

4. Picie herbaty z pokrzywy. Ogólnie pokrzywa w codziennym jadłospisie wspiera naszą odporność. Ale gdy już przeziębimy pęcherz warto ją pić 3 razy dziennie. 1 łyżeczka na szklankę wody. Pić małymi łykami. Tak samo postępujemy z szałwią, mącznicą lekarską, liśćmi z czarnej porzeczki, lubczykiem, zielem ze stokrotki.

5. Napar z liści poziomki. Ogólnie truskawki, poziomki działają pozytywnie na układ moczowy. Ale napar z liści poziomki potrafi zdziałać cuda. Niweluje stany zapalne nie tylko układu moczowego. 2 łyżeczki liści zalewamy 1,5 szklanki gorącej wody. Pijemy 3 razy dziennie. Nie łączymy z pokrzywą.

6. Warto też pić herbaty i syropy ale i miody z nawłoci i facelii.

7. Dynia stosowana przez dłuższy okres - pestki i miąższ - znakomicie leczy i działa profilaktycznie na układ moczowy. Można ją jeść w każdej postaci: placki, zupy, ciasta...


Comentarios


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page