top of page

Survival Mania 2019


W czerwcu pod Skierniewicami, w Grabskim Siole odbyła się jedna z cyklicznych imprez outdoorowych/ survivalowych/ bushcraftowych - Survival Mania. Miałam zaszczyt być po raz drugi jej współorganizatorką wraz z Skierniewickim Klubem Survivalu: Arkadiusz Częstochowski i Adam Marczak, Szkoła Survivalu Skierniewice: Grzegorz Małka i Grzegorz Wojtkowiak.Program który przedstawiam sam mówi za siebie :) Zacni prowadzący [ Dziękuję Wam kochani za przepiękne prelekcje, warsztaty i śpiewy przy ognisku <3 ] i goście [ dziękujemy Wam za zaangażowanie, chęć nauki i ciekawość Świata <3 ] dopisali. Nie ukrywam, że ta edycja Survival Mani najbardziej mi się podobała ponieważ panowała na niej atmosfera iście rodzinna i przyjacielska. Cieszę się, że to spotkanie miłośników lasu staje się spotkaniem rodzinnym. To wspaniałe, że zabieracie ze sobą rodziny, znajomych i zwierzaki. Ta edycja pokazała nam, że trzeba iść w tym kierunku. W przyszłym roku stworzymy przestrzeń dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty dla całych rodzin.

Oto program:

PIĄTEK 07.06.2019

Przyjazd od 17.00

20.00 Ognisko w Dymnej Chacie.

SOBOTA 08.06.2019

10.00 – 11.30 Spacer botaniczny. Katarzyna Mikulska

(zbiórka przy Dymnej Chacie, wygodne buty, torby na zbiory, coś na kleszcze)

od 11.30 Pokaz z elementami warsztatu, ręcznego wykuwania i wykańczania maczet i noży, przy użyciu podstawowych narzędzi i technik kowalskich. Tomasz Nowacki

12.00 – 15.00 Boso poza szlakiem. Dawid Król

(spacer, zbiórka przy Dymnej Chacie, wskazane ubranie do ubrudzenia, coś na kleszcze, sandałki, klapki, dla odważnych kąpielówki, strój kąpielowy)

od 12.00 Dzika Kuchnia. Katarzyna Mikulska

(Od 12.00 będą przygotowywane różne potrawy na wspólną kolację. Można w każdym momencie dołączyć)

14.30 – 15.30 Obiad

15.45 – 16.45 Jak zadbać o noże ? Andrzej Śliwka

17.00 – 18.00 Konno w lesie. Joanna Smulska

18.30 – 19.30 Panel otwarty: Tajemnicą jest kobieta. Kobieta w bushcrafcie. Prowadząca Monika Lasek

20.00 – 21.00 Odbiór społeczny gospodarki leśnej na tle kreowania rzeczywistości medialnej. Grzegorz Karwat

21.00 Ognisko integracyjne. Wspólny stół.

Każdy przynosi jedno podzielne danie :) Płyny się nie liczą.

NIEDZIELA 09.06.2019

od 9.00 Trening Giriewoj Sport. Wojtek Nowacki

10.00 – 11.00 Skórowanie zwierzyny. Grzegorz Karwat

od 11.30 Pokaz z elementami warsztatu, ręcznego wykuwania i wykańczania maczet i noży, przy użyciu podstawowych narzędzi i technik kowalskich. Tomasz Nowacki

od 11.30 Most linowy. Wojtek Nowacki

11.30 – 14.00 Dzika Kuchnia. Gulasz z sarny w 7 chwastach. Katarzyna Mikulska

14.30 – 15.30 Obiad

STOISKA

Zielarski kącik Kari – pokaz wykonania w terenie maści, preparatów na kleszcze, zielarska higiena i pierwsza pomoc. Prezentacja i sprzedaż naturalnych kosmetyków. Strugańce – Jerzy Smoliński – opowieści o drewnie, prezentacja i sprzedaż np. kuks, miseczek.

Tematy jak widać były różnorodne i poruszały tematy praktycznie z każdej dziedziny: jedzenie, zdrowie, poruszanie się konno, sprawność fizyczna, przeprawy przez wodę, prawo, nóż - wykonanie i dbanie o niego oraz zagadnienie pełne obaw męskiej części - Kobieta w bushcrafcie. Nie ukrywam że zaangażowanie męskiej części gości w ów panel pozytywnie mnie zaskoczył. Jednak Panowie nie boją się zabierać kobiet do lasu i z nimi zdobywać Świat.

Jak co roku apetyty dopisywały i oczywiście nikt głodny nie chodził. Wspaniale zintegrował uczestników Wspólny stół i wspólne gotowanie na ognisku. Każdy na miejscu coś upichcił a nawet upiekł drożdżowca !

Atmosfera. Jak pisałam wcześniej panowała atmosfera rodzinna i przyjacielska. Dzieciaki wspólnie z dorosłymi cudownie współpracowały a ich ciekawość sprawiła że my Stare Wygi zaczęliśmy budzić w sobie wewnętrzne dziecko i z nową ciekawością patrzeć na sprawy dla nas oczywiste. I o to chodzi !

Na pewno nie było pośpiechu i spiny. Praktycznie każde warsztaty i pokazy się odbyły. Prowadzący cierpliwie odpowiadali na każde pytanie i co było piękne - nawet po swoim czasie "antenowym" pozostawali do dyspozycji gości. To sprawiło że nie było biegania, szalonego pędu, ale za to były dysputy, opowieści, wymiana doświadczeń i dociekliwość.


Najważniejsze, że każdy gość odpoczął, nauczył się czegoś nowego i poznał wspaniałych ludzi. Do zobaczenia za rok !

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page