top of page

Czym płukać chore gardło. Pytanie na śniadanie w TVP2


Jesień to czas, kiedy nasze ciało powoli przyzwyczaja się do chłodu a potem zimna. Niestety najbardziej cierpi na tym nasze gardło i zatoki. Oczywiście zalecam profilaktykę, więc dbajmy o swoje gardło nosząc chusty, szaliki i oddychając przez nos.

Gdyby jednak to nie pomogło i dopadła nas infekcja gardła to już służę poradą.

Kiedy stosujemy płukanie gardła ?

Powód nr 1 ból gardła, chrypka Wymieszaj 1:1 sok z cebuli z miodem akacjowym. 1 łyżeczkę takiej mieszanki rozpuść w 1 1/2 szklanki wody. Płucz gardło kilka razy dziennie.

Czy wiesz że płukanie gardła sokiem z buraka łagodzi ból i stany zapalne ? Zdradzę Ci w sekrecie, że płukanie gardła sokiem z kapusty ma działanie odkażające i gojące.

Powód nr 2 angina, stany zapalne Zaparz 1 łyżeczkę suszonej szałwii w 1 szklance gorącej wody. Parz 10 minut. Płucz gardło 3-4 razy dziennie.

Adekwatnie możesz zastosować inne zioła w tych samych proporcjach: rumianek, tymianek, babkę lancetowatej, nagietki, korzenie prawoślazu, orzech włoski, pędy sosny

Zioła te działają nawilżająco, odkażająco i łagodzą ból.


Bardzo pomocna jest też nalewka z galasów dębowych. 100 g. dębowych galasów zalewamy 70% alkoholem - 500ml i odstawiamy na 2 tygodnie.

Używamy: 2 łyżeczki nalewki na szklankę wody i płuczemy gardło.

Nasze babcie bardzo lubiły stosować do płukania 2 łyżeczki miodu i 2 łyżeczki octu jabłkowego rozpuszczonego w 1/2 szklance wody. Należy płukać kilka razy dziennie.

Powód nr 3 zmęczone gardło, choroba zawodowa 1 łyżeczkę siemienia lnianego na szklankę wody. Pogotuj 10 minut i odstawić na 20 minut. Płucz gardło rano i wieczorem. Tak samo postępujemy z nasionami babki płesznik czy lancetowatej oraz konopi.

Czy wiesz, że żywica z drzew iglastych żuta, łagodzi bóle gardła bez względu czy to infekcja wirusowa czy bakteryjna ?


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page